freebikinglogo
linklajsna
gornja

GPSPovratak na glavnu stranu GPS sekcijecentrala

 

GPS vodič za bajkere (i planinare)

Šta izabrati od modela, šta koji može i ima, kako se koristi (korak po korak)

Sve što je do sada bilo rečeno o GPS hardveru je manje više uopšteno. Ova sekcija će vam dati neke vrlo konkretne savete po pitanju toga šta izabrati od modela, iz perspektive dugogodišnjeg bajkera i planinara koji precizno poznaje potrebe dotičnih vrsta danguba i pustolova. Tu su i uporedne tabele karakteristika najznačajnijih outdoor modela. Nakon što je pažljvo pročitate, znaćete tačno šta treba da nabavite i kako se to čudo koristi. Delovi ove sekcije su:

Posebni testovi:

 

Zašto Outdoor uređaj? Pregled ponude

Ako to iz dosadašnjeg dela priče nije već postalo očigledno, onda ćemo vam sada jasno i glasno reći da je ručni uređaj iz outdoor segmenta potreban za ekstremne uslove navigacije van puteva. Naravno, možete da pokušate u takve svrhe da koristite i neki PDA ili mobilni telefon u kombinaciji sa Bluetooth OEM GPS senzorom, ali ćete se konstantno suočavati sa problemima nedostatka robusnosti, vodootpornosti i ograničenom autonomijom interne baterije, što će iziskivati dodatni oprez s vaše strane, posebno kada ga koristite za neki od ekstremnih sportova (na primer MTB).

Jedina efektivna prednost koju PDA ima u odnosu na neki outdoor GPS jeste ta što sa njim možete neposredno koristiti skeniranu rastersku mapu (recimo kroz OziExplorer CE), bez potrebe za teško dostupnim vektorskim mapama terena kakve zahtevaju outdoor GPS-ovi. U ovoj sekciji ćemo vam dati mali vodič kroz tržište outdoor modela, pri čemu ćemo se skoncentrisati pre svega na Garmin modele, iz jednog jednostavnog razloga – upotrebljivost nekog GPS-a koji je potpisao Magellan u Srbiji je veoma ograničena, jer ne postoji nikakva kartografija za njih na ovim prostorima. Sem toga, Garmin je i u svetu dominantan brend u ovom segmentu, pa su vektorske mape raznih terena koje su napravili entuzijasti, a koje možete naći na sajtovima za download (npr. primer home.wtal.de/noegs/freemaps.htm) većinom upravo u Garmin formatu.

Garmin Geko 201 - mnogi su počeli s njimRaspon cena outdoor uređaja je popriličan – od oko 150 evra do preko 600 evra za modele koji nude najbolje performanse i najširi spisak mogućnosti. Osnovna podela u ovom segmentu jeste na uređaje sa kartografskom podrškom i one bez nje. Ako se opredelite za jeftin GPS u koji se ne mogu učitavati nikakve mape, to još uvek ne znači da ćete biti lišeni svakog oblika grafičkog prikaza vašeg kretanja po terenu. Čak i modeli bez podrške za kartografiju kakvi su oni iz Garmin Geko i jeftiniji modeli eTrex familije na ekranu će prilično verno prikazivati grafik vašeg kretanja kroz prostor, kao i položaj predefinisanih tačaka koje ste u njega učitali (waypoints), tako da ćete uz odgovarajuću pripremu (pre svega nabavku ili samostalno pravljenje potrebnih trekova pre polaska na teren) moći da ih koristite za preciznu navigaciju na terenu. Ono što kod njih nedostaje jesu grafički prikazani elementi okolnog terena (mimo učitanih tačaka i trekova), koje obezbeđuju vektorske mape, a zahvaljujući kojima u orijentaciji niste ograničeni samo na unapred pripremljene trase i orijentire.

Garmin Geko je najjeftinija i po dimenzijama najmanja serija outdoor uređaja, koji se napajaju baterijama AAA formata (samim tim je i njihova radna autonomija sa jednim setom baterija približno 2-3 puta skromnija od modela za čije napajanje se koriste AA baterije). Zajedničko im je da nemaju podršku za kartografiju (učitavanje mapa). Geko 101 je osnovni model, koji poseduje samo bazičnu funkcionalnost i uopšte nema mogućnost povezivanja sa PC-jem, pa ga treba tretirati prosto kao spravu za očitavanje geografskih koordinata i interno beleženje određenih lokaliteta. Geko 201 je po mogućnostima i ceni optimalan model iz ove serije, koji se sa računarom povezuje serijskim interfejsom, a po memoriji za tačke i memorijskom kapacitetu za logovanje pređenog puta izjednačen je sa većinom modela skuplje, eTrex familije. Geko 301 ima barometarski visinomer i elektronski kompas, što olakšava orijentaciju na nepreglednom terenu (ne morate da se krećete da biste bili sigurni da je orijentacija elemenata na ekranu korektna), a omogućava i precizan zapis nadmorske visine, bez rizika da ćete izgubiti informaciju o visini ukoliko u nekom trenutku na raspolaganju bude manje od 4 vidljiva satelita za akviziciju pozicije.

eTrex kao etalon

eTrex Legend, legenda među ljubiteljima outdoor aktivnostiGarmin eTrex je najpoznatija i među ljubiteljima prirode (ili čak profesionalcima koji se bave istraživanjem divljine) svakako najpopularnija serija ručnih GPS uređaja, koja pokriva širok dijapazon, od uređaja elementarnih mogućnosti ekvivalentnih Geko 101 modelu (eTrex EURO), do sofisticiranih uređaja sa kolor ekranom, kartografijom, automatskim rutiranjem i uopšte maksimumom funkcionalnosti (eTrex Vista Cx i HCx). eTrex seriju dodatno delimo na crno-bele i kolor uređaje, a kolor modele delimo na klasične i one sa prijemnikom visoke osetljivosti (HS), kojima sufiks modela počinje slovom H. Crno-beli segment se zatim deli na one koji nemaju kartografsku podršku (Euro, Camo, Summit i Venture) i modele sa kartografijom (Legend i Vista). Svi crno-beli modeli komuniciraju sa računarom preko serijskog interfejsa, a razlika između modela Legend i Vista je u količini interne memorije (8 prema 24 MB), kao i u tome što Vista poseduje barometarski visinomer i elektronski kompas.

Barometarski visinomer koji smo već nekoliko puta pominjali je korisna stvar – ne samo da vam daje daleko stabilniji visinski profil bez nelogičnih skokova čitavom dužinom trek loga, već omogućava i dodatni element korisničkog interfejsa koji modeli bez njega ne poseduju, a to je iscrtavanje visinskog profila kretanja na samom ekranu uređaja, uz prikaz nekoliko dodatnih parametara kao što su ukupni uspon, brzina penjanja (metara u minuti) ili najveća dostignuta visina (dakle, veoma korisna opcija za bajkere i planinare).

Vista HCx, najjači model eTrex serijeSvi eTrex kolor modeli poseduju mogućnost učitavanja kartografije, komuniciraju sa računarom putem USB interfejsa, a kao memoriju koriste mini SD kartice, što znači da imaju velike mogućnosti širenja (na karticu većeg kapaciteta možete pohraniti kartografiju čitave Evrope). Ako uzmemo u obzir i činjenicu da su Legend i Vista (C, Cx i HCx) modeli sposobni za automatsko rutiranje kada su u njih učitane rutabilne karte, može se reći da su kolor eTrex modeli izvanredno univerzalno rešenje, koje je jednako upotrebljivo za drumsku navigaciju kao i za istraživanje divljine (i za njih postoje vakumski nosači za vetrobransko staklo, kao i mogućnost napajanja preko priključka od 12 V u kolima).

Venture Cx i Legend Cx su funkcionalno identični uređaji (razlikuju se samo po boji kućišta), s tim što se uz Venture Cx ne dobija nikakva kartografija ili softver, USB kabl za povezivanje sa PC-jem niti memorijska kartica, što ga možda čini i ponajboljom kupovinom u eTrex familiji. Vista Cx se od Legend Cx razlikuje po ugrađenom elektronskom kompasu i barometarskom visinomeru, s tim što se u osnovnom paketu dobijaju memorijske kartice iste veličine (32 MB). Interesantan je i podatak da je kod kolor modela potrošnja energije manja nego kod crno-belih (čak i do 50%), a log vašeg kretanja se paralelno sa active log-om (ograničenim na 10.000 tačaka) beleži i na kartici u .gpx formatu, tako da možete imati praktično neograničenu veličinu trek loga.

Pojava modela sa prijemnikom visoke osetljivosti (HS) tokom 2007. godine napravila je pravu zbrku u eTrex familiji i sada je postalo vrlo lako pogubiti se u nomenklaturi modela, ako ne povedete računa o nekim pravilnostima u njihovom imenovanju, koje na sreću postoje. Ako uzmemo u obzir da su slovni sufiksi kumulativni i da svako slovo reprezentuje neku precizno određenu karakteristiku, evo jednostavnog vodiča koji će vam pomoći da na osnovu slova u sufiksu "provalite" šta neki eTrex model sve može:

bez slovne oznake
Osnovni, crno beli model
H
Model sa High Sensitivity prijemnikom
C
Kolor model, sa internom memorijom (ukoliko u nastavku nema i oznaku x)
x
Model koji ima i mikro SD slot za memorijsku karticu

Rezimirajući eTrex modele, možemo reći da se među njima četiri modela mogu preporučiti kao najbolja kupovina: Legend (crno-beli), za one koji žele što jeftiniji uređaj sa kartografijom (koji zaista nudi mnogo za svoju cenu), zatim Venture Cx za one koji žele što povoljnije da uživaju u svim prednostima kolor modela, Venture HC za one koji daju prednost visokoosetljivom prijemniku u odnosu na slot za MicroSD karticu (Venture HC ima fiksnih 24 MB memorije), i napokon Vista HCx, za one koji žele da imaju maksimum eTrex funkcionalnosti uz izuzetno osetljiv prijemnik (sa kojim ćete imati stabilan i precizan prijem čak i u kanjonima i sličnim mestima sa nepovoljnom konfiguracijom terena, odnosno malim brojem dostupnih satelita). Na žalost, sa pojavom H modela Venture Cx je prestao da se proizvodi i zamenjen je sa Venture HC, koji poseduje prijemnik visoke osetljivosti, ali je regredirao po pitanju memorije (fiksnih 24 MB umesto microSD kartice) i rutabilnosti (nema sposobnost automatskog rutiranja sa rutabilnim kartama).

Aktuelni modeli iz eTrex familije

 

Uporedna tabela karakteristika najznačajnijih eTrex modela

 
eTrex Vista®
eTrex Legend®
eTrex Vista® HCx
eTrex Venture® HC
eTrex Summit® HC
Dimenzije uređaja:
11.2 x 5.1 x 3.0 cm
11.2 x 5.1 x 3.0 cm
10.7 x 5.6 x 3.0 cm
10.7 x 5.6 x 3.0 cm
10.7 x 5.6 x 3.0 cm
Dimenzije displeja:
2.8 x 5.4 cm
2.8 x 5.4 cm
3.3 x 4.3 cm
3.3 x 4.3 cm
3.3 x 4.3 cm
Rezolucija displeja:
160 x 288 tačaka
160 x 288 tačaka
176 x 220 tačaka
176 x 220 tačaka
176 x 220 tačaka
Tip displeja:
4 nijanse sive
4 nijanse sive
256 boja
256 boja
256 boja
Masa:
150 g sa baterijama
150 g sa baterijama
156 g sa baterijama
156 g sa baterijama
156 g sa baterijama
Broj baterija i tip:
2 AA baterije
2 AA baterije
2 AA baterije
2 AA baterije
2 AA baterije
Autonomija baterija:
12 sati
18 sati
25 sati
14 sati
14 sati
Vodootpornost:
da (IPX7)
da (IPX7)
da (IPX7)
da (IPX7)
da (IPX7)
Sposobnost plutanja:
ne
ne
ne
ne
ne
Prijemnik visoke osetljivosti (HS):
ne
ne
da
da
da
PC interfejs:
serial
serial
USB
USB
USB
Mogućnost učitavanja karata:
da
da
da
da
da
Interna memorija:
24 MB
8 MB
ne
24 MB
24 MB
Prima memorijske kartice (i tip):
ne
ne
microSD card (nije uključena u paket)
ne
ne
Broj tačaka/favorita/lokacija:
1000
1000
1000
500
500
Routes:
20
20
50
50
50
Trek log:
10,000 tačaka, 10 snimljenih trekova
10,000 tačaka, 10 snimljenih trekova
10,000 tačaka, 20 snimljenih trekova
10,000 tačaka, 10 snimljenih trekova
10,000 tačaka, 10 snimljenih trekova
Automatsko rutiranje (sa kartama koje ovu opciju podržavaju:
ne
ne
da
ne
ne
Elektronski kompas:
da
ne
da
ne
da
Barometarski visinomer:
da
ne
da
ne
da
Geocaching mod:
ne
ne
da
da
da
GPS igre:
ne
ne
da
da
da
Lovačko-ribolovački kalendar:
da
da
da
da
da
Vreme izlaska Sunca i Meseca:
da
da
da
da
da
Kalendar plime:
ne
ne
ne
ne
ne
Proračun površine:
da
da
da
da
da
Mogućnost dopune POI baze od strane korisnika (ne waypoint kolecije):
ne
ne
da
ne
ne
Bežična razmena podataka:
ne
ne
ne
ne
ne

 

 

Treba li vam HS prijemnik?

Ako vam je bitno da imate što je moguće precizniji zapis trek loga, ako se puno krećete po gustim četinarskim šumama, dubokim kanjonima ili generalno po terenu gde je dobar deo nebeskog svoda zaklonjen fizičkim preprekama, prijemnik visoke osetljivosti je jedna od najpoželjnijih karakteristika GPS-a. Daleko od toga da su pojavom Sirfstar III i Garmin-ovog sopstvenog HS prijemnika svi stari modeli trenutno postali neupotrebljivi, ali neću vas mnogo slagati ako konstatujem da su dotični po karakteristikama najbitnije komponente jednog GPS-a, a to je prijemnik, danas na korak od anahronosti.

Šta možete da očekujete sa nekim eTrex modelom koji u sufiksu nema slovo H? Vrlo pristojan i zadovoljavajuće precizan prijem u 80% situacija. Doskora smo svi radili sa njima i bili sasvim zadovoljni zapisima sa terena koje smo dobijali, a gotovo celokupna moja lična baza trekova i waypoint-a je sakupljena upravo sa tim "zastarelim" uređajima, što je ne čini ništa manje upotrebljivom. HS prijemnik prekide u beleženju trekova na terenu praktično pretvara u stvar prošlosti - sem ako, recimo, uđete u neku pećinu ili građevinu sa osobito debelim kamenim zidovima. S druge strane, nije tako teško navići se na činjenicu da ćete, krećući se terenom, tu i tamo imati poneku "rupu" u zapisu, što je doskora bilo neizbežno za sve korisnike eTrex modela.

Dakle nema dileme, HS prijemnici su po pitanju komfora upotrebe danas izbor broj jedan. Ali ako imate ograničen budžet, a neki od "zastarelih" eTrex-a možete da nabavite po veoma povoljnoj ceni, biće to sasvim dovoljno dobar uvod u svet GPS tehnologije i više nego dobar način da upotrebite trekove iz našeg FB Atlasa, kao i da svojim trekovima na njemu zabeleženim doprinesete našoj bazi znanja o terenima.

 

GPSMap - za one koji žele više

GPSMap predstavlja najnapredniju familiju Garmin ručnih uređaja, za koju se opredeljuju oni koji žele nešto više od eTrex-a, a spremni su to i da plate. Ova familija postoji u dve verzije, sa oznakom 60 i 76, koje se međusobno razlikuju jedino po većem gabaritu modela sa oznakom 76, uslovljenog plastičnim telom sa šupljinama ispunjenim vazduhom, zahvaljujući kojima ovi uređaji plutaju na vodi (jako zgodna solucija kao neko prelazno rešenje između outdoor i nau tičkih uređaja). Zajednička karakteristika modela iz GPSMap serije je jača, quad helix antena (kao i priključak za eksternu antenu), posedovanje kako USB tako i serijskog priključka, drugačiji korisnički interfejs sa više (logično raspoređenih) tastera, koji omogućava jednostavniji rad, veće memorijske kartice i više prostora u internoj memoriji (na primer, prostor za beleženje 1000 tačaka, umesto 500 koliko prima memorija kod eTrex modela).

Garmin GPSMap 60 CSxSerija 60 nudi 4 modela, po dva sa monohromatskim i kolor ekranom. Najjednostavniji od njih zapravo i ne spada u map kategoriju, jer ne podržava kartografiju u potpunosti, a oznaka mu je samo GPS 60. Naime, on iz karata ima mogućnost preuzimanja samo POI baze, uz memorijsko ograničenje od 1 MB, dakle njegova funkcionalnost nije mnogo veća od baznih modela Geko i eTrex serije. GPSMap 60 je u stvari nastao u želji da se model prethodne generacije sa kolor ekranom, GPSMap 60C, zamenom kolor ekrana monohromatskim učini pristupačnijim po ceni, uz realno očuvanje njegove potpune funkcionalnosti. Jedino je još memorija (fiksna, ne na kartici) smanjena sa 56 na 24 MB, što je više nego dovoljno i za učitavanje većih segmenata kartografije (primera radi, celokupna SCG Route mapa, koja uključuje i kompletnu topografiju nacionalnih parkova Tara i Fruška gora, zahteva tek nešto više od 10 MB memorije). No, osnovni problem sa ovim modelom jeste to što ne predstavlja toliko bolju ponudu u poređenju sa Legend-om od koga je skuplji za preko 100 evra.

Da bi pospešili prodaju GPSMap 60 serije, odnosno da bi napokon njihovim kupcima ponudili neki realan kvalitet više u odnosu na ono što dobijaju kupci eTrex-a, u Garmin-u su u novu generaciju kolor modela implementirali visoko osetljivi, SiRFstar III prijemnik, koji je performanse u graničnim uslovima učinio mnogo pouzdanijim i preciznijim. Sa GPSMap 60Cx ili 60CSx modelom praktično ne postoje situacije u kojima ćete izgubiti prijem – čak i u dubokim kanjonima i ispod najgušćih krošnji ovaj ultra-osetljivi prijemnik će korektno proračunavati refleksije signala, gotovo nikada ne odstupajući u akviziciji pozicije za više od 7-8 metara. Upravo to je ona ključna distinkcija koja je modele 60Cx i 60CSx učinila upotrebljivijim, ali koja se ponovo gubi od uvođenja modela sa oznakom H u eTrex seriju. Razlika između modela 60Cx i 60CSx je u elektronskom kompasu i visinomeru, dakle isto kao između Legend i Vista modela kod eTrex-a.

Na spisku praktičnijih rešenja koja donose GPSMap modeli nalazi se i štipaljka koja omogućava njihovo jednostavno kačenje za kaiš, rever ili ivicu džepa, zahvaljujući kojoj su ovi uređaji vrlo praktični za pešačko istraživanje terena. I za GPSMap seriju se mogu nabaviti nosači za montažu na vetrobransko staklo u automobilu, kao i na volan bicikla ili motocikla, dakle idealni su i za bavljenje ekstremnim sportovima. Naravno, u kolor modelima ove serije mogu se menjati memorijske kartice, a fabrički se uz njih isporučuju kartice kapaciteta 64 megabajta. Evo tabele za pomoć u nomenklaturi GPSMap modela:

bez Map u nazivu
Model bez kartografije
C
Kolor model
S
Model poseduje barometarski visinomer i elektronski kompas
x
Model koji ima i mikro SD slot za memorijsku karticu, kao i Sirfstar III prijemnik visoke osetljivosti

 

 

Nova generacija Garmin uređaja - Colorado i Oregon

Colorado 300Dve nove Garmin-ove familije outdoor uređaja potpuno redefinišu standarde u ovoj kategoriji. Njihovo ime je Colorado odnosno Oregon, a ključni noviteti koje donosi su:

  • Oregon 300Potpuno nov korisnički interfejs, baziran na redefinisanom sistemu navigacije kroz menije, koji sem kursorskih tastera uključuje i svojevrsni jog-dial, odnosno spoljni prsten čijim okretanjem jednostavno putujete kroz opcije kružno koncipiranih menija (Colorado), odnosno upravljanje putem ekrana osetljivog na dodir (Oregon). Novi sistem je izuzetno intuitivan i jednostavan za korišćenje.
  • Potpuno nov način prikazivanja reljefa terena putem senčenih 3D profila, koji daju mnogo očigledniju sliku o konfiguraciji terena koji vas okružuje kada želite da steknete uvid u neko šire područje. Sami uređaji u okviru basemap-a već poseduju reljefne podatke za čitavu planetu.
  • Veliki ekran dijagonale 7,6 cm u punom koloru sa rezolucijom čak 240x400 tačaka.
  • Colorado prima SD kartice pune veličine, Oregon radi sa microSD karticama (ali ima 850 MB interne memorije)
  • Bežični transfer podataka omogućava vrlo jednostavnu razmenu trekova, waypoint kolekcije, ruta ili geocache podataka sa drugim korisnicima - dovoljno je samo da budete u krugu od nekoliko metara jedni od drugih.
  • Puna kompatibilnost sa formatom .gpx datoteka sa www.geocache.com sajta - automatski transfer svega što vam treba za geocaching.

Sem navedenog Colorado nudi punu funkcionalnost GPSMap familije uređaja, uključujući prijemnik visoke osetljivosti i izuzetno kvalitetnu Quad-Helix antenu, koja garantuje visoku preciznost pozicije u svim uslovima. Colorado i Oregon modeli se mogu kupiti i u Srbiji, a uslove nabavke i cenu možete saznati preko www.garmin.rs. Naravno, u širokom spektru dodataka koji su raspoloživi za ove modele naleze se i bike, kao i auto nosači.

Otvorite stranicu sa detaljnim prikazom

Garmin Colorado 300...
Garmin Oregon 300...

 

 

GPS-ovi specifičnih mogućnosti

Modeli iz Garmin-ove Rino serije predstavljaju spoj FRS radio-stanice i GPS uređaja, pri čemu Rino 110 obezbeđuje samo bazičnu funkcionalnost bez kartografije, Rino 120 podržava i učitavanje kompletnih mapa, a Rino 130 kao dodatak ima i kompas i visinomer. Nezgodno je to što ih morate kupovati u paru, jer američki FRS frekventni opseg nije kompatibilan sa amaterskim radio-stanicama kakve su široko rasprostranjene u Evropi.

Foretrex modeli su po funkcionalnosti veoma slični Geko modelima, s tom razlikom što su još kompaktniji po dimenzijama i tako su oblikovani da se mogu nositi na ruci poput ručnog sata, ili na specijalnom nosaču na biciklu. Namenjeni su svima kojima je orijentacija jednako potrebna koliko i slobodne ruke, ali kod modela 201, koji koristi internu Li-Ion bateriju, problem nastaje onog trenutka kada se baterija potroši – treba negde pronaći utičnicu. S druge strane, model 101 koristi izmenjive AAA baterije ali nema vezu sa PC-jem niti mogućnost bilo kakve razmene podataka sa eksternim uređajima, tako da se biranje Foretrex modela svodi na biranje manjeg od dva zla.

Rino 130Forerunner 305Edge 305

Forerunner modeli su pre svega namenjeni atletičarima i (jednako kao i Foretrex), ne podržavaju kartografiju, ali zato imaju brojne specifične funkcije namenjenu praćenju treninga, kao i dodatne senzore (na primer, merač pulsa). Uz njih se dobija i Training Center softver za analizu zabeleženih rezultata, a novi modeli (205 i 305) bazirani su na ultra-preciznom SiRFstar III prijemniku, oblikom više podsećaju na klasičan ručni sat, dok se 305 može povezati i sa meračem kadence na biciklu, pa na neki način predstavlja hibrid između Forerunner i Edge modela, koji su zapravo klasični biciklistički ciklokompjuteri bazirani na GPS-u umesto na merenju broja okretaja prednjeg točka.

Edge je familija koja postaje sve interesantnija upravo bajkerima, naročito sa novim modelima kao što su 605 i 705 (koji su se pojavili i na domaćem tržištu, kod nas na sajtu možete pročitati i njihov detaljni prikaz), koji imaju podršku za kartografiju, tako da nude sve što je potrebno beskompromisnom bajkerskom istraživaču nepoznatih predela. Imajući u vidu da poseduju sve ono što vam nude najbolji outdoor modeli, plus specifičnu funkcionalnost neophodnu bajkerima (merač pulsa, kadence, utrošenih kalorija i slično), moram da konstatujem da sam prijatno iznenađen umerenošću cena po kojima se prodaju.

 

Mala škola korišćenja GPS-a na konkretnom primeru (Vista HCx)

Za kraj ću pokušati ukratko da vam opišem kako GPS konkretno funkcioniše u praksi - videćete da stvar uopšte nije komplikovana kako na prvi pogled izgleda. Kao što do sada verovatno već znate, ovo što vidite na slici ispod je Vista HCx, najmoćniji izdanak Garmin-ove najpopularnije, eTrex familije. Princip funkcionisanja i korisnički interfejs kod svih kolor eTrex modela je identičan (kod crno belih se diskretno razlikuje, ali kontrolni tasteri su isti), a pošto pretpostavljam da će se većina vas opredeliti za neki od eTrex-a zbog njihovog dobrog odnosa između mogućnosti i cene i širokog dijapazona modela, ovo objašnjenje je najlogičnije ponuditi upravo na primeru tipičnog eTrex-a.

Raspored tastera na tipičnom eTrex modeluFunkcije tastera su:

    Multifunkcionalni džojstik
    Ovo je glavni navigator kroz pojedinačne ekrane i menije, koji sem četiri smera reaguje i na pritisak na niže (potvrda izbora, odnosno isto što i OK ili Enter na PC-ju).

    Page taster
    Ovo je taster koji ćete verovatno najviše koristiti, jer služi za "cirkulaciju" kroz različite ekrane uređaja. Raspored i izbor ekrana podešava se u okviru Page Seq. komande Setup menija. Sekundarna funkcija ovog tastera jeste Back, odnosno povratak na prethodni ekran pri navigaciji kroz menije.

    Meni taster
    Ovo je taster koji vas jednim pritiskom vodi u kontekstni meni ekrana na kome se trenutno nalazite (omogućava podešavanje raznih specifičnih parametara i izbor komandi vezano za njega), a dva pritiska na meni taster vode vas na glavni meni, sa koga imate pristup svim podešavanjima i ekranima koje uređaj poseduje.

    Zum tasteri
    Osnovna funkcija zum tastera jeste zumiranje (promena razmere) dok ste na ekranu sa mapom. Na ostalim ekranima oni imaju i neku kontekstnu funkciju, što može biti recimo Page Up / Page Down, ili promena horizontalne i vertikalne razmere na ekranu sa visinskim profilom.

    On/off/light taster
    Ovaj taster uključuje i isključuje uređaj (kada držite malo duže), a kada ga jednom pritisnete dok uređaj radi pozivate overlay ekran sa koga podešavate intenzitet pozadinskog osvetljenja, kao i dobijate informaciju o vremenu i datumu i trenutnom stanju potrošenosti baterija.

Sledi opis glavnih ekrana i njihovih funkcija:

Glavni meni Mapa Prijem satelita Visinski profil kretanja Trip kompjuter Beleženje tačaka

Glavni meni

Odavde kontrolišete sve funkcije uređaja i imate pristup svim ekranima sa informacijama.

Mapa

Ovako izgleda mapa vašeg kretanja na ekranu. Ovaj ekran može sadržati više dopunskih polja koja vi odredite sa informacijama o vašem kretanju (pređeni put, brzina, nadmorska visina, vreme, itd.)

Sateliti

Koliko i kojih satelita trenutno uređaj "vidi", gde se oni nalaze na nebeskom svodu, koja je prosečna tačnost trenutne akvizicije pozicije - sve to vidite na ovom ekranu.

Profil visine

Ovaj ekran imaju samo uređaji sa barometarskim visinomerom i na njemu se prikazuje visinski profil vašeg kretanja (od prethodnog reseta), ukupan uspon, maksimalna dostignuta visina, brzina penjanja, kao i trenutna visina.

Trip kompjuter

Ovo je ekran koji prikazuje 8 od 34 moguća statistička parametara vezanih za vaše kretanje, po vašem izboru. Tu može biti pređeni put, vreme kretanja, mirovanja i ukupno vreme, trenutna, maksimalna i prosečna brzina, trenutna visina i pregršt drugih parametara.

Beleženje tačaka

Ovako izgleda tipičan ekran za beleženje neke tačke u waypoints memoriju. Unosite njen naziv, tip i komentar, a koordinate se automatski beleže.

Kako izgleda priprema za odlazak na teren i sam rad sa GPS-om na terenu?

Priprema
Pre nego što krenete na teren učitajte u uređaj sve što vam može biti od koristi za njegovo efikasnije korišćenje. To mogu biti mape terena (ako ih posedujete) ili kolekcija bitnih tačaka (waypoints) i trekova. Bilo bi dobro da trek u kome je zabeležena trasa kojom nameravate da prođete pribavite od nekoga ko je već prošao, ili da ga sami nacrtate koristeći se raspoloživom kartografijom u nekom programu kao što je na primer Ozi Explorer, ili Google Earth. Ukoliko ne posedujete mapu terena na koji idete (mapu možete učitati iz Garmin Mapsource softvera, ili koristeći SendMap aplikaciju) priprema u vidu učitavanja svih potrebnih waypoint-a i trekova je utoliko bitnija za uspešnu orijentaciju. Trekove i waypoint-e možete učitavati bilo koristeći Mapsource, OziExplorer ili neki od jednostavnijih tracks & waypoints menadžera.

Rad na terenu
Po uključenju uređaja akvizicija pozicije može potrajati i par minuta (zapravo i više pri "hladnom" startu, ukoliko duže vreme niste koristili uređaj). Nakon što je GPS pronašao barem 4 satelita i fiksirao njihovu poziciju, on "zna" gde se vi nalazite i navigacija može da otpočne. Ukoliko je u Tracks Setup podešavanjima uključeno automatsko beleženje trek loga, vaše kretanje će biti sve vreme automatski snimano u okviru active log sekcije interne memorije (odnosno memorije na kartici), čijih 10000 tačaka bi uglavnom trebalo da bude dovoljno za višednevno kretanje. Ukoliko se pokaže potreba da oslobodite glavnu memoriju, dosadašnje kretanje (ili neki njegov deo) možete pohraniti i u neku od 10 do 20 track log pozicija, gde je ono trajno zaštićeno, ali je i interpolacijom svedeno na 500 tačaka koliko maksimalno može sadržati pojedinačni trek log (što znači da je smanjena gustina zapisa, što najčešće nema bitnijeg uticaja na preciznost i upotrebljivost snimljenog treka).

Što se tiče zapisa tačaka (waypoints), različiti modeli nude da u memoriji držite maksimalno 500 do 1000 tačaka, što je najčešće dovoljno da imate sve tačke od interesa na putu kojim nameravate da se krećete, kao i da zabeležite sve bitne tačke na koje usput naiđete. U slučaju da posedujete detaljnu mapu terena po kome se krećete donekle se smanjuje značaj vaše waypoints kolekcije, jer će mnoge tačke koje biste inače držali u njoj verovatno postojati u okviru POI (points of interest) baze na mapi.

Rad sa rutama će vam uglavnom biti zanimljiv samo ukoliko posedujete mapu sa automatskim rutiranjem (na primer SCG Route) i uređaj koji automatski izračunava idealnu putanju od tačke A do tačke B, a sve to pretežno ukoliko se krećete solidnijim putevima. Automatsko rutiranje vam drastično olakšava navigaciju utoliko što vam omogućava da praktično preskočite sve faze pripreme o kojima je bilo reči u prethodnom odeljku, ali i podrazumeva da se krećete mrežom solidnijih puteva (pretežno asfaltnih) koji postoje u rutabilnoj mapi. Ako nameravate da se krećete uglavnom šumskim stazicama i puteljcima, automatsko rutiranje i rute vam neće biti od koristi (drugim rečima, nema "prečice" za ozbiljnu pripremu).

Obrada prikupljenih podataka
Da bi ono što ste provezli, odnosno prepešačili bilo sačuvano i dobilo neku trajnu vrednost, nakon što stignete kući zabeležno treba prebaciti na PC i klasifikovati tako da sačuvane podatke kasnije lako možete da pronađete i podelite sa drugima. Za to možete koristiti bilo Mapsource ili OziExplorer, u zavisnosti od ličnih preferenci i navika, a konverziju u potrebne formate za razmenu sa drugim aplikacijama i korisnicima ćete već lako izvesti pomoću Gartrax-a, ili čak direktno iz aplikacija (OziExplorer podržava širok spektar formata zapisa, uključujući .gpx i Google Earth-ov .kml). Da biste prikupljene podatke prebacili, dovoljno je da povežete uređaj kablom (USB, serijski) i da kliknete na "Receive data from device" (Mapsource) ili "Get Waypoints (odnosno Tracks) from GPS" sa Garmin menija (OziExplorer). Naravno, podrazumeva se da ste prethodno konfigurisali samu aplikaciju shodno uređaju koji koristite.

GPSPovratak na glavnu stranu GPS sekcijecentrala

donja


© PC Press 2007, freebiking 2008

Freebiking home