Led Lampe za biciklu

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Post by milke »

igor wrote:Vidim da ste se raspisali o lampama od par hiljada din ali mozda nekome bude znacilo i ovo, prednja i zadnja za 400Din u Uradi Sam.

Slikana reklama u novinama:
Image
to su klasični "kinezi", ja sam to kupio za 250 dinara. Mogu da kažem da su mi kinezi spasli život u više prilika jer da nisam imao trepćuće svetlo pozadi do sad bi me mnogo puta strugali sa šoferke. Sad kad me prolaze automobili, ili uspore i preteknu dajući mi i previše mesta, ili voze iza mene dok ne steknu uslove za preticanje :)
Dakle, kao "vidi me" svetlo kinez je odličan, te fensi lampice od preko soma dinara nisam isprobavao ali i nemam potrebu za tim... 2x250 i nema mraka :)
User avatar
igor
Posts: 63
Joined: 23 Aug 2007, 19:22
Location: Beograd

Post by igor »

Bas tako pakovanje sa prednjom i zadnjom mogu da se nadju za 250Din jel? Gde to naci?
-- Ako pripadaš ljudskom rodu ne bacaj smeće u prirodu. --
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Post by milke »

baš takva lampica, power beam piše na njoj. Pakovanja se ne sećam, bacio sam ga odmah, ali prednje + zadnje svetlo u pakovanju je bilo 250 dinara u kineskoj robnoj kući. Prednja lampa jede 4 AAA baterije, zadnje svetlo još 2 (koje ne dobijaš u pakovanju :D )
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

Kada sam kupio sadasnji bicikl u martu ove godine (2008.) reko ajde da uzmem i neko svetlo za napred da mi bude signalno a i da moze da osvetli u gradskim i prigradskim uslovima. I onda sam uzeo HL-EL200 :

Image

I ono je solidno sluzilo kada idem sporije, jer je bacalo do desetak metara najvise.
Onda vidim u PlanetBike neko HL-EL530 i reko ajde da probam, valjda baca vise:

Image

I kad ono stvarno, moze da osvetli i do 50 metara i da se dobro vidi, a da moze da dobaci i do 150 metara. Mozda mu je mala mana sto je snop uzak pa kada se vitla volanom malo vise onda se i slabije moze videti.
bobale
Posts: 73
Joined: 27 May 2006, 19:04
Location: Leskovac/Niš

Post by bobale »

Isti problem ima i HL-EL320, svetlo je jednostavno isuviše fokusirano.
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

Jeste, a kada ne bi bilo fokusirano, onda ne bi dovoljno daleko bacalo. Mada bicikl jeste uzak, nije kao kola ili kamion, ipak je malo preusko. Mada video sam da cateye ima neka ekstremna akumulatorska, koja svetle do tri sata al cena im je 300 i nesto evra. Za te pare mozes i ta stavis far od kola i akumulator neki omanji, npr. od skutera. Ma i ko zna sta jos mozes za 300 evra...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Ako si vest sa lemilicom,za mnogo manje pare mozes da napravis mnogo dobro svetlo.

Za 50ak evra moze da se sklopi LED glava sa 10ak W snage i 700 lumensa
a skoro je izasla i najnovija dioda Soul P7 koja daje 900 lumensa po jednoj diodi!! jacine 10W
Stavis tri takve u 40-50mm kuciste sa socivima i dobijes 30W led svetla,
sa 2700 lumensa!
To ti jako kao halogena od jedno 100W ! dakle verovatno jace od bilo kog xenon fara lokalnog dzipadzije ;)

P7 trenutno kosta oko 30 eura za komad znaci recimo 150 eura za "glavu" 3x10W sa kontrolerem.

Fino mesto za dobre informacije na temu: http://www.candlepowerforums.com/vb/for ... y.php?f=86
Dobar izvor dioda i optike u EU: www.led-tech.de



pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

Dzaba ti sve to, kada nista od toga ne moze da svetli duze od 3 sata neprestano(sa akumulatorskim baterijama).
Ove sto sam ja pomenuo(cateye) traju i do sto sati...neprestano...sa alkalnim baterijama, a sa punjivim, od oko 3Ah, boga pitaj, ni ne znas kada si ih punio...ma ne znas ni koje si baterije stavio.
E, sada, sa lemilicom jesam vest. I zalemiti nesto na plocicu nije neki problem;napraviti stampanu plocicu nije problem;ali gde ja da nadjem kuciste za tu neku lampu, sociva. Kako da napravim neki patent kojim bi se stavljalo na bicikl(i skidalo), a koji ne bi otpao vrlo ubrzo. Gde da nadjem neki aukumulator, i kada ga nadjem, gde da ga punim, a kada ga napunim, gde da ga stavim na bajs?
Znam i ja da mogu da stavim far od automobila(da ga uvezem zicama za korman), da na pak treger stavim akumulator od kola od 3 Ampera, i 66 Ah, koji bi trajao jedno verovatno 100 sati, ali ja ne bi da napravim kamion od bicikla.
Znaci kod svetla je najvaznije da zaboravis da moras da menjas baterije ili da ih punis.


...ALI, bilo bi zanimljivo tako nesto napraviti, pa makar svetlelo i tri sata, mislim za te pare...
Makarenko
Posts: 100
Joined: 27 Jan 2006, 09:34
Location: Sombor

Post by Makarenko »

kunalagon wrote: Znaci kod svetla je najvaznije da zaboravis da moras da menjas baterije ili da ih punis.
Kod svjetla je najvaznije da radi tako da vidis kuda ides i da vide kuda ides. Sve ostalo je stvar kompromisa, koje jesi ili nisi spreman da ucinis.
Licno, radije cu puniti akumulator svako vece nego da jednom nedeljno ulazim u jako bliski kontakt sa vozilima i ful kontakt sa vozacima, koji me ne vide, iako napred imam dve lampe, jednu led i jednu halogenu, a nazad tri bljeskalice, i, povrh svega, nosim fluorescentni prsluk. Zato sam i narucio Mirage EVO set sa dve lampe, sa olovnim akumulatorom, koji traje oko 1.5h, kada su obe lampe u pogonu. I da, opet, citiramo Mixitrona: " Razliku u tezini cu smrsati ".

Pozdrav
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

Vazno je da odlicno vidis de ides i da te vide de ides...i onda CAP, i mrak...a rezervni olovni akumulator nisi poneo...

Sta bi recimo meni to znacilo, kada sam vozio od Novog Beograda do Avale i po avali od 23h do 4:30h. Ajde po gradu i nekako, ali tamo kada se izadje ne vidi se nista.Rezervni akumulator...
Makarenko
Posts: 100
Joined: 27 Jan 2006, 09:34
Location: Sombor

Post by Makarenko »

Postoji vise rjesenja za taj problem:
1. Rezervni Pb akumulator.
2. Postoje i Li-Ion akumulatori. Daaaaleko laksi, i proporcionalno skuplji.
3. Pomocna LED lampa.
4. Ukljucena jedna lampa = 3h svjetla.
5. Bolje planirati voznju.
6. [ Dodaj nesto ako se sjetis ]

**bi ga, po tvojoj logici, najbolje rjesenje je kupiti bijelu kinesku bljeskalicu, dvije kvalitetne baterije, ukljuciti bljeskajuci mod i stvarno zaboraviti kada si stavio baterije.
Izvinjavam se, to nije najbolje rjesenje. Kupi dinamo, to ti rjesava sve probleme.

Pozdrav
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

6.[Ne mogu niceg vise da se setim]


To tvoje resenje nije lose, ja bi recimo kupio ovo:

Image

Napunio baterije, i krenuo negde, a za rezervu bi poneo ovo(npr):

Image

I onda bi delimicno resio problem.
Samo sto ovo prvo kosta jedno 300 evra, ovo drugo 50. Al ko sto kaze Igor, sve to moze da se lepo napravi, samo je meni problem kuciste.Kako da ga napravim da mi lepo bude fokusirano, da cvrsto stoji unutra, sve su to sitnice koje ne znam kako bi valjano resio.

Sto se diname tice, potpuno si u pravu, mislim da je to bilo nesto najbolje u proslom veku, a svetlelo je kao far automobila. Negde sam video prost ssistem za punjenje baterija na biciklu bez dodira. Radi kao generator, tako sto na tocak stavis nesto (kalem neki ili nesto, ili na viljusku kalem) i na viljusku nesto drugo, neki magnet(nista ovo nije precizno), onda napravis izvode sa kalema i to spojis na akumulator i tao punis baterije sve vreme voznje, ili punis rezervnu, ili kako hoces...
User avatar
Biodiesel
Posts: 79
Joined: 15 May 2008, 13:59
Location: Beograd

Post by Biodiesel »

@ Kunalagon...

1) Evo valjanog rešenja za pričvršćivanje na korman, lulu ili gde već želiš...

Image

Image

A što se tiče dinama...pa recimo da mu je mana da ne radi kada stojiš. Što ti kažeš zamisli ideš tako šumicom i sve se lepo vidi i onda staneš. Ups šta ono beše ispred kamen ili provalija... :mrgreen:
Last edited by Biodiesel on 16 Sep 2008, 13:15, edited 5 times in total.
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

Simpaticno, samo treba prvo da kupim te aluminijumske ili celicne lajsne, pa onda da ih secem i savijam...?
User avatar
Biodiesel
Posts: 79
Joined: 15 May 2008, 13:59
Location: Beograd

Post by Biodiesel »

Ima u Capriolu. Idi na sajt... Pa pogledaj katalog... Delovi i alati-boce

Kataloški broj... 190414 i 190413. Sad ću da skinem i cenovnik pa ću da ti kažem i koliko košta. Što se tiče kutije ja bih na tvom mestu uzeo AL ploču i testericu iz tehničkog za peti razred i isekao po volji. Zalemiš i bog da te vidi. Reflektor možeš sam da napraviš uz malo truda. Poslednje, verovatno i najlogičnije rešenje je da uzmeš neki reflektor na pijaci/buvljaku. Možda ga i platiš 200 kinti ali imaš sve: ležište za lampu, kutiju koju možeš prefarbati ili ne i sjajnu reflektivnu površinu...

EDIT: oba koštaju po 380 dinara. Ako si pažljivije zagledao Igorov highracer imao je nešto slično za držač bidona.
Post Reply