freebikinglogo
linklajsna
gornja

Gocini planinarski izleti u 2009. godini

U mini kanjončiću pred Dubočkom pećinom

Ono što je bila moja opšta strategija, kada je reč o izletima, bilo je i ostalo da se, koliko je god moguće zađe u neke predele, koji iz raznih razloga (a često i bez razloga) uopšte nisu posećivani. Polazeći od stanovišta da tokom izleta učesnici i ja delimo svoje slobodno vreme, mogu da kažem da sam zadovoljna efektima, ništa manje od ostalih, u svakom pogledu. Naravno, bilo je izleta koje sam ponavljala, ali drugačije su izvedeni, drugim stazama se išlo, tako da je doživljaj bio nov. Sve to, ne činim zato da bi se u nečemu razlikovala po svaku cenu; jednostavno, postoje neotkriveni krajevi, puni lepota, i zaista vrede truda da se prepešače, jer pružaju neviđeno zadovoljstvo.

Malinik je zapravo bio moj prvi izlet. Dakle, četiri godine sam ga izvodila različito, a s druge strane, njega prosto nema u kalendarima aktivnosti društava. Ono čega je bilo, nije ni slično onome što sam ja želela da pokažem ljudima. A Malinik može zaista mnogo da da. No vremena je malo da bi se sve izvodilo „na bis“, tako da sam lepo rekla – Bože zdravlja, biće do godine  - Tako je i ostalo.

Krš, Stol i stolice :-)  obišli smo u vreme proleća zatekavši njihove tepihe u punom cvatu. Zapravo, gornjanski kras treba spoznati u svako doba, jer njegova lepota samo menja boje. Ono što će uslediti je sada uskoro – zima (27.2 – 1.3.). A potom ostaje jesen, kada bele stene Stola optoči crveni ruj...

Kanjoni Brnjice i Belog Rzava, bili su nešto posve novo. I ako je izlet na Brnjicu ponovljena stvar, ovog leta smo je prošli celim tokom, što je izazvalo ovacije i nužnost ponavljanja, zbog većeg broja nestrpljivih. Zapanjujuće je koliko njeni krajolici bude euforiju, da su, bez obzira na godine, pa čak i iskustvo, svi bili mladi i vešti u abzelu! Na drugim, mirnijim (suvozemnim) terenima problemi bi se možda stvorili ni iz čega. U ovim situacijama, energije je bilo za još tri akcije!

Svakako moram da spomenem i akciju Rtanj-SUPER SEVER, koja je bila fantastična i koju zato sigurno ponavljam u isto vreme.

Veliki prelazak Miroča i prolazak klisure Kašajne sa Mitom, Čedom i Galinom; doline zlatonosnih rečica Homolja i kanjon Velikog Peka; Beli Izvori, skriveni dragulj kraj Rudne Glave i prerasti Šuplja Stena; Valkaluci, Mikulj i Oštri kamen – srce tajanstvenog Južnog Kučaja, kao i tromeđa na potezu prerast Samar – kanjon Tisnice – Veliki Lisac... – sve su to bile premijere. Verujte, ako mi je nešto odnelo vreme za razmišljanje o onome što sam predala od predloga za ovu godinu, to je KAKO DA U SVE TO UKLOPIM I NOVE IDEJE, KOJIH TOLIKO IMA, A DA PRI TOM OSTANE VREMENA ZA SVE ŠTO SE INAČE U ŽIVOTU MORA RADITI ??? Nekako sam uspela... Čini mi se... Nije stalo sve, ali Bože zdravlja, biće jednog dana. Moja želja je da vam to OTKRIJEM, da se za to sazna, a posle možete ponavljati i sami, ako toga ne bude na zvaničnim spiskovima :-) I kada već to spominjem, puno stvari se realizuje onako nezvanično (mimo planinarskog društva), u krugu poznanika, koji vole iste stvari. Tako se mnogo lakše formira grupica istomišljenika, kojima nije teško da uprte transportni ranac na svoja pleća, i da se zajedno prepuste višednevnom gustiranju divljih i prelepih predela.


13-14. februar: Vratnjanske kapije

Zima, gole krošnje, nema šta da zaklanja ove prirodne monumente od naših očiju i objektiva! Spavaćemo kraj Rajačkih pimnica, jer se u to vreme tamo proslavlja Sveti Trifun – zaštitnik vinogradara.


Zimski pogled sa Stola na Veliki Krš

27. februar – 1. mart:  Veliki Krš i Borski Stol

„Veni, vidi, vici“, neznam šta da kažem više o Gornjanskom krasu. Ispred doma su postavili ploču na kojoj piše – Živeti se može, a planinariti se mora – A na tom mestu se to može shvatiti prilično doslovno. Ko zna, zna, a ko nezna, može da sazna.


Stene Velikog Vukana

Subota, 7. mart: Veliki i Mali Vukan, Gornjačka klisura – banja Ždrelo

Jedan od knjiških primera da planinu ne cenite samo po visini. Vukani su prelepi, a nakon šetnje preko njih, potapanje u vodu od 42o C u potpunosti zaokružuje proces revitalizacije kompletnog metabolizma!


Na terasama Straže

Subota, 4. april: Straža – Veliki Lisac – vodopad Buk

Markantni, krečnjački odseci Straže i terase sa kojih se pružaju prelepi vidici, biće ovoga puta drugi način prilaza steni Velikog Lisca, koja ostaje cilj. A za KAMENjE SREĆE podno vrha, ne mogu da garantujem. Neko ga je lane našao, neko ne... Ali je za pojedince to bilo važnije nego popeti vrh! :-)


Ispiranje zlata na Todorovoj reci

Subota, 12. april: dolina Grabove i Todorove reke – Dupeš Čoka – kanjon Velikog Peka

I ovo je lane bila premijera, ali je bilo više nego očigledno da se planinarska populacija nije zasitila ove u suštini jednostavne ideje, sa tematskom jedinstvenošću. Dve najpopularnije zlatne rečice, zaobljeni vrh između njih i kanjon za koji je osim mita o skrivenim zlatnim kočijama vezan istinit ljubavni ep iz skorije istorije, zaista inspirišu i ispunjavaju utiscima. Jednom rečju, ova akcija u suštini samo načinje jedan malo poznat predeo, bogatog sadržaja.


Kanjon Brusnice

22 – 24. maj: NP TARA - kanjoni Drine i Dolovi– Malinjak i Galinik

Prvog dana obilazimo živopisne vidikovce i vrhove iznad kanjona Brusnice. Drugog dana obilazimo vidikovce na Bilješkim stenama i Drlijama, nakon čega se spuštamo u kanjon Dolovi. Na njegovom dnu, na Drini nas čeka brodić kojim plovimo do Perućca. Mogla bih samo da dodam da za ovo pripremite dovoljno gigabajta u karticama za foto-aparate! Naravno, malo ćemo se i penjati po gorepomenutim vrhovima, ali akcenat ovog izleta ostaju ova dva kanjona, zato se nadajmo da će nas vreme poslužiti.


Pogled sa grebena Malinika ka Lazarevom kanjonu

20 – 21. juni: Veliki i Mali Malinik – Zlotske pećine

Od Malinika treba uzeti ono što je najlepše, a jedna od takvih stvari može se doživeti jedino na njegovoj kičmi. Pogled sa grebena na sva četiri kraka sistema Lazarevog kanjona i posmatranje njegovog središta sa najviše litice (Kovej) su prizori za pamćenje. To je esencija kada je reč o planini, na koju inače volim da dolazim na duže, sa šatorom – to je bajka koju volim da priređujem sebi kad god sam u prilici. Ali, za izlet sam sabrala ono što se prosto NE SME propustiti.


U kanjonu Brnjice

Subota, 27. juni: NP ĐERDAP - kanjon reke Brnjice

Već rekoh na početku, Brnjicu jednostavno ne smem da ukinem, jer mislim da bih sebe dovela u situaciju da me nateraju da je izvedem vanredno! :-) Trasa duga 14 km, dva egzotična tesnaca i nekoliko manjih vodopada učiniće vam ovaj dan nezaboravnim.


Kanjon Velikog Peka

Subota, 4. juli: kanjon Velikog Peka

Za prolazak ovog kanjona, nije potreban poseban trud; to je izlet za one koji vole da se opuste i osveže u vodi, kada napolju peče zvezda; da fotografišu i kuliraju, bez da savladavaju razne prepreke; i da ne budu uopšte opterećeni tempom. U tom pogledu, ovo je verovatno najopuštenija akcija ove godine.


U kanjonu Belog Rzava

25 – 26. juli: NP TARA – kanjon Belog Rzava

Ovo je takođe jedna od onih novih akcija koje nisam menjala, s’ tim što ove godine, i za Brnjicu i Rzav sledi pečat! Pozvaću i prošlogodišnje učesnike da ga dobiju, jer ove akcije to zaslužuju. Na liticama Brlog Rzava stasavaju maleni runolisti, što ga dodatno čini vrednim. Ali, i ako ga ne vidite, bićete dovoljno opčinjeni njegovim visoko izvijenim i glatko izvajanim liticama.


Litice Koveja u Lazarevom kanjonu

31. juli – 2. avgust: kanjon Veja – Lazarev – kanjon Mikuljske reke

Kada sam prvi put provela planinare Lazarevim kanjonom, obećala sam unakrsni prolazak, jer on ima četiri kraka, te ga je nemoguće obići celog za jedan vikend. Isto tako, ovde se javlja neophodnost  obilazaka nekih od inače brojnih grandioznih vidikovaca sa njegovih litica, kako bi se mogao zaokružiti utisak.  Zbog svega toga, ova akcija je najpre za dušu i jedina za koju će vam trebati slobodan petak. I šatori naravno, jer drugih načina za boravak u ovim krajevima  jednostavno nema.


Na liticama Vrtačelja

Subota, 8. avgust: REGIONALNI PARK „GORNJA RESAVA“
Vrtačelje – Vitanova Krstata pećina – jama Vrtačelje – Klencuš – Kločanica – Vinatovača

Još jedna premijera: nedirnute staze lovaca preko prelepe krečnjačke visoravni, prebogate prirodnim vrednostima, sa divnim vidikovcima. Uklještena između kanjona Resave, Kločanice i doline Vinatovače, Vrtačelje će nam sa više kota pružiti prizore predivnih panorama, a sve to u samo jednom danu.


Kanjon Boljetinke

Subota, 29. avgust: NP ĐERDAP – tri rezervata i Šomrdski kamen

U naporima da prirodne vrednosti i atraktivne tačke povežem u celinu, Đerdap predstavlja možda najveći problem, jer je velik, zbog čega se mora raditi parcijalno. Ovo je jedna ambiciozna trasa duga 23 km, koja obuhvata izvanredan vidikovac sa Šomrdskog kamena i prolazak kroz tri, od ukupno 10 rezervata, koliko ih ima NP Đerdap: Ciganski potok, kanjon Boljetinke i Lepenski vir.


Greben Rtnja sa zapada ka istoku

5 – 6. septembar: Rtanj SUPER SEVER

Ekstra uživancija za sve ljubitelje Rtnja (a ko to nije među planinarima???) za koju je neophodna dobra kondicija, jer ćemo planinu preći njenim celim grebenom, pri čemu je i uspon i silazak sa severnih strana. A prvog dana, čim stignemo i smestimo se, odlazimo do Mužinačke ledenice, što iznosi 24 km u oba pravca.


Kuloari Mikulja

18 – 20. septembar: Južni Kučaj
vodopad Prskalo – dolina Nekudova - Valkaluci – Mikulj – Oštri kamen – Vinatovača

Čarolija ove trase sastoji se u ušuškanosti koja me podseća na priče koje su mi pričali pred spavanje dok sam bila mala. Prošle godine, kada je prvi put izvedena, ocenjena je kao „Tolkinovska“.  Suština je da se krećemo kroz samu srž Južnog Kučaja, povijenog u mirise i zvukove, koji će vas pratiti i kada se vratite kući... Ima nečeg u tom prostoru što nikada nisam uspela da opišem, kako god to zvučalo (jer inače volim da pripovedam o tim temama, što je opšte poznato). Sa vrhova Mikulj i Oštri Kamen, prikazaće vam se mnogi od visova istočne Srbije. Zato se na njima ostaje duže, jer su za upijanje, meditaciju, fotkanje, nikako za puki predah da bi se produžilo dalje.


Pogled sa vrha Vite Bukve

Subota, 3. oktobar: REGIONALNI PARK „GORNjA RESAVA“
Vita Bukva – Ostreč – Suvaja (kanjon Kločanice)

Poput ostrva, Vita Bukva leži između kanjona Resave (Sklopa) i Kločanice. Na njenim površinama počivaju zauvek usnule napuštene pojate, a sa oba vrha koja ćemo obići, pružaju se lepi prizori ka Vrtačelju, Glopu (drugi kanjon Resave) i planinama u okruženju. Uviđam da često, (ustvari REDOVNO) spominjem lepotu prizora, pa nije teško zaključiti da je to ono čemu prvenstveno težim.


Đerdap

31. decembar 2009 – 3. januar 2010: Nova godina – Na Lepom plavom Dunavu
Lepenski vir – Kladovo – Đevrin – Miroč – HE „Đerdap 1“

Praznik sa aktivnim sadržajem, različit po tome što mi je želja da Nova godina ipak bude glamurozna, što je uostalom njen glavni epitet. Dakle – danju gojzerice, a noću toaleta! I jedno i drugo, smatrajte obaveznom opremom :-)


Eto.

Mogla bih da kažem da je to nešto što sam odvojila za ovu godinu. Ima mnogo toga još, ali teško je sve potrpati u zvaničan plan, no biće dana...

Srdačan pozdrav,

Vaša Goca
phoenix@freebiking.org
065 3771 474

donja


© freebiking 2009

Freebiking home